Pasieka z tradycjami

Reportaż filmowy o naszej pasiece w Bieszczadach

Leszek Krasulak, mój ojciec, właściciel dużej, liczącej 250 pni pasieki, od ponad 30 lat prowadzi z zamiłowaniem pszczeli biznes w niedużej  miejscowości Manasterzec, położonej niedaleko Leska.

Pszczoły rój w Bieszczadach ule zdjęcia gospodarstwo z pasieką naturalne miody sprzedaż Lesko Sanok
Pszczeli rój czasem wyleci z ula i siądzie na jakimś drzewie. Bieszczadzki zaklinacz pszczół nakłania go do powrotu – Manasterzec koło Leska, 1985, koloryzowane 😉

Trochę historii 🙂

W 1985 roku zrezygnuje z pracy na kolei i z zaangażowaniem rozwija pasiekę, która początkowo liczy 60 rodzin pszczelich. Przez lata projektuje oraz samodzielnie wykonuje ule, poławiacze pyłku, podkarmiaczki, uliki i transportówki do produkcji odkładów pszczelich, itp. Korzysta w tym celu z kredytów inwestycyjnych ARiMR. Od 1992 roku pasieka figuruje już jako towarowa.

Gospodarstwo z pasieką z pszczołami z ulami w Bieszczadach miody upominki dla gości weselnych
Słodka praca w pasiece – czas na wybranie miodu!

Dzięki zaangażowaniu całej rodziny w  produkcję i  promowanie produktów dobrej jakości, nasza pasieka staje się coraz bardziej znana nie tylko na Podkarpaciu. Przyczynia się do tego nasze uczestnictwo w Stowarzyszeniu „BIeS” powstałym w Lutowiskach  w wyniku projektu Made In Bieszczady (2002 r.). W 2004 roku mieliśmy okazję reklamować bieszczadzkie produkty pszczele na antenie programu pierwszego TVP. Od wielu lat jesteśmy obecni z naszymi produktami na wszystkich ważniejszych imprezach regionalnych i nie tylko, jak np.: Eurotargi, Końskie Targi, Targi Rzemiosła i Przedsiębiorczości „Agrobieszczady”, Festiwal Podkarpackich Smaków, Poznańskie Targi, Jarmark Karpacki itp.

W 2007 roku nasza pasieka otrzymała certyfikat produktu lokalnego na miód spadziowy.

Pasieki w Bieszczadach miody ziołomiody Bieszczady Bieszczadzkie Gospodarstwo Manasterzec Lesko
Znak towarowy naszej pasieki – Bieszczadzkie Gospodarstwo Pasieczne Leszek i Kamil Krasulak, Manasterzec koło Leska

Wraz z ojcem z biegiem lat staramy się poprawić i ułatwić pracę w pasiece. Jest to zarazem przyjemna i ciężka praca, zwłaszcza jeżeli chcemy się utrzymać z pszczelarstwa. Ostatnie lata, mało miodne na naszym terenie, zmuszają nas do prowadzenia pasieki wędrownej lub pozyskiwania dochodu z produkcji odkładów pszczelich. Wymaga to jednak regularnego wykładania środków na lekkie do przewożenia ule, ramki, węzę i inne materiały. Ważnym elementem w pasiece jest również częsta wymiana matek pszczelich oraz zapobieganie chorobom.

Pasieka Miody Solina Polańczyk Ustrzyki Dolne Górne naturalny miód od pszczelarza ziołomiody
Solina, Polańczyk, Ustrzyki Dolne i Górne – ich piękne okolice często goszczą naszą wędrowną pasiekę. Wieziemy ule tam, gdzie pojawił się pożytek.

Dla nas pszczelarstwo to wielka pasja wyrażająca się w zawodowym wykonywaniu tej profesji.

Pasieka wędrowna w Bieszczadach sprzedaż miodów ziołomiodów w gospodarstwie od pszczelarza Sanok Lesko
Zabezpieczenie pasieki przed niedźwiedziami – konieczność w bieszczadzkich pasiekach wędrownych

Nasze produkty można bezpośrednio kupić przyjeżdżając do nas, bądź za pośrednictwem kuriera po wcześniejszym kontakcie drogą mailową lub telefonicznie.

Pasieka wędrowna w Bieszczadach odkłady pszczele pyłek pszczeli ziołomiody sprzedaż Lesko Sanok
Pszczoły przewiezione na nowe miejsce zabierają się do pracy.

Dojazd do pasieki | Mapa | Kontakt